(Видео) Турската полиција со солзавец ги растера активистите кои се собраа на ЛГБТ-парадата

0
213

 

Со солзавец и полициски кучиња турската полиција ги растера активистите за поддршка на ЛГБТ правата кои денеска се собраа во Истанбул.

Како што пренесе „АП“, во центарот на градот излегле неколку стотици луѓе, извикувајќи слогани за геј правата и веејќи ги знамињата со боите на виножитото кои се заштитен знак на парадите.

https://youtu.be/QybFDc90y5U?t=2