Македонија

МВР уапси бегалец баран од Интерпол

0
МВР извести дека вчера во 18 часот на граничниот премин „Долно Блаце“ при извршена пасошка контрола на С.С.(58) од Косово констатирано било дека е евидентиран во оперативна евиденција со мерка „апси“ по барање од Интерпол. По извршени проверки утврдено било дека тој бил предмет на...

Расте бројот на собрани потписи од граѓаните – Османи, Димитриевски и Ванковска за два дена имаат најмногу

0
Најмногу потписи, според пресекот на ДИК има Бујар Османи, кандидатот за Демократската унија за интеграција (ДУИ) и тоа 5 405. Втор на листата е лидерот на ЗНАМ-за наша Македонија, Максим Димитриевски со 3 613 потписи. Кандидатката поддржана од Левица, Билјана Ванковска-Цветковска има добиено 2...

Тетовската полиција синоќа санкционира 21 пијан возач

0
Вo текот на изминатата ноќ од 22 до 4 часот, полициски службеници на СВР Тетово при акциска контрола за санкционирање на возачи што ги управуваат возилата под дејство на алкохол, санкционирале 21 возач од кои 14 во Тетово и седум во Гостивар. Како што информираат...

Видео: Еве како ДУИ собира потписи за Османи

0
Еве како собира потписи за претседател, во овој момент Османи е кандидатот за Претседател кој има собрано најмногу потписи, се вели под видеото објавено на Фејсбук-профилот 99% Macedonia. -Е, па, македонски народе, ако седиш дома, и не излезеш да се потпишеш за кандидат Македонец, тогаш не ти останува...

Регион

Свет

Албанија го ратификуваше договорот со Италија за изградба на камп за мигранти

0
Парламентот на Албанија денеска го ратификуваше договорот со Италија за изградба на камп за мигранти. „За“ гласаа 77 пратеници од мнозинството, а опозициските демократи не учествуваа во дебата, туку протестираа против политиките на власта со свирежи и врева во пленарната сала. Според договорот што...

Блокиран преминот Евзони, затворена границата кон Грција

0
Земјоделци во Грција вечерва го блокираа граничниот премин Евзони, јавува агенцијата „МИА“. Веста ја потврди началникот на Јужниот регионален центар за гранични работи при Министерството за внатрешни работи на Северна Македонија, Славчо Богев. Од 18 часот по македонско време тешко е да се влезе во...
spot_img

Полошки Глас

“Не користи мобилен телефон додека возиш”- превентивно-едукативна активност со возачите и во Гостивар

0
Денеска (11 февруари) на неколку пунктови во централното подрачје во Гостивар се спроведе планираната превентивна активност во рамките на кампањата"Вози внимателно и одговорно", чии носители беа Отсекот за превенција на СВР Тетово и Полициската станица од општа надлежност Гостивар.На стотина возачи, претежно на патнички...

Новите православните гробишта кај тетовско Фалише како запуштена ливада, неоградени и без никакво обележје

0
Новите православни гробишта кај тетовско Фалише се уште недостојни за вечно почивалиште. Секоја наредна градска власт со ветување дека ќе се уредат, но на терен никакви активности. Локацијата е обрасната со трева и трње, нема ниту црква ниту обележје или било каков затворен објект. Со децении...

Шара девастирана, депонии и фекалии во недопрена природа, општините не го собираат сметот

0
Снегот се стопи и се покажат срамот на шарпланинскиот масив. Депонии пред влезот и излезот на секое шарпланинско село. Од Националниот парк Шар Планина велат дека најкатострофална е состојбата во општините Тетово, Врапчиште и Боговиње, чии територии се во рамки на Националнот парк. Комуналните...

Антикоцкање: Новиот закон за игри на среќа е само почеток, нашата битка ќе заврши со целосно затворање на казината

0
Во моменти на длабока разочараност од политиката и политичките креатори,од друга страна силно убедени во нашата битка подржани од вас граѓани, успеавме да докажеме дека државата треба да биде до нас, посочија од Движењето Антикоцкање по донесувањето на новиот Закон за игри на среќа...

Најнови вести

ВИДЕО|Хаос: УФЦ спектакл се претвори во масовна тепачка

0
Во Мексико Сити се одржа УФЦ настан кој место да биде спектакл се претвори во вистински хаос и масовна тепачка на трибините. ВИДЕО.

Расте бројот на собрани потписи од граѓаните – Османи, Димитриевски и Ванковска за два дена имаат најмногу

0
Најмногу потписи, според пресекот на ДИК има Бујар Османи, кандидатот за Демократската унија за интеграција (ДУИ) и тоа 5 405. Втор на листата е лидерот на ЗНАМ-за наша Македонија, Максим Димитриевски со 3 613 потписи. Кандидатката поддржана од Левица, Билјана Ванковска-Цветковска има добиено 2...

Тетовската полиција синоќа санкционира 21 пијан возач

0
Вo текот на изминатата ноќ од 22 до 4 часот, полициски службеници на СВР Тетово при акциска контрола за санкционирање на возачи што ги управуваат возилата под дејство на алкохол, санкционирале 21 возач од кои 14 во Тетово и седум во Гостивар. Како што информираат...

Видео: Еве како ДУИ собира потписи за Османи

0
Еве како собира потписи за претседател, во овој момент Османи е кандидатот за Претседател кој има собрано најмногу потписи, се вели под видеото објавено на Фејсбук-профилот 99% Macedonia. -Е, па, македонски народе, ако седиш дома, и не излезеш да се потпишеш за кандидат Македонец, тогаш не ти останува...

Спорт

Делегација на Црвена звезда нападната во Задар, полицијата експресно реагираше

0
Голем скандал се случи доцна синоќа во Задар, каде во два одвоени инциденти се нападнати членови на раководството на кошаркарскиот клуб Црвена ѕвезда и двајца новинари од Србија. Клубот побара од надлежните органи да се огласат и да ги изведат пред правда сторителите, кои според...

Стоилов го корегира ЕХФ: Мојата држава е РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

0
      Вардар пак ја освои Европа и по вторпат во својата клупска историја го освои трофејот од најелитното ракометно натпреварување на ЕХФ, Лигата на шампионите. Пред разиграните вардарци во финалето падна унгарскиот тим на Веспрем (27-24), а на официјалната прес-конференција капитенот Стојанче Стоилов покрај тоа што го анализираше денешниот...

ФРАНЦИЈА ОДИ ВО ФИНАЛЕ, ГО ПОБЕДИ МАРОКО СО 2:0

0
Со победата од 2 – 0 против Мароко во вториот полуфинален меч на Светското фудбалско првенство во Катар, Франција се пласираше во финалето на мундијалот. Франција поведе со 1 – 0 уште во петтата минута од натпреварот со голот на Тео Хернандез, a конечните 2...

Мозаик

0
Проценката на Комунална хигиена за овој викенд, нагласи, најверојатно беше погрешна, бидејќи ми рекоа дека во полициски час граѓаните нема да фрлаат ѓубре. Немавме проблем со комуналниот отпад и нема да имаме. Состојбата е за еден ден. Се појави еден ден криза и ќе ја...

0
Претседателот на Косово, Хашим Тачи, кој беше сослушуван четири дена пред Специјалниот суд за злосторства на ОВК во Хаг, синоќа пристигнал во Косово, каде бил дочекан со зурли и тапани и пречекан од граѓаните кои извикувале „ОВК, ОВК“ и носеле знамиња Само што слетав во...

0
По обилните дождови последните два дена, во Босна и Херцеговина денеска падна и снег. Имено, врвовите на планината Бјелашница и на Јахорина забелеа. Федералниот Хидрометеоролошки завод за денеска најави претежно облачно време, дожд во Херцеговина, централните и источните подрачја, а на врвовите на планините и снег. На...

0
Наместо детски џагор и песни за првачињата, тишина во училишните дворови пред почетокот на првиот час. Како во грч, со срамежлив чекор кон влезот, најмалите ученици во „Лазо Анѓеловски“ пристигнуваа по определени патеки за движење. Едно зад друго, на растојание, со маски на лицето и...

Колумни

Здравје

Култура

Технологија

Шоу бизнис

Поранешната манекенка Карен Мекдугал (52) тврди дека имала афера со поранешниот американски претседател Доналд Трамп (76) која траела 10 месеци. Трамп негираше дека тоа некогаш се случило. Карен неодамна во интервју за „Дејли Мејл“ ги откри деталите од нивната...
Глумецот Алек Болдвин (68) ја застрелал директорката на фотографија Халина Хачинс и го ранил режисерот Џоел Соуза кога испукал куршум од пиштол-реквизит, соопшти полицијата. Инцидентот се случил за време на снимањето на независниот игран филм „Раст“, пишува во соопштението на...
Американец се запиша во историјата со тоа што пред 11 години платил две пици со 10.000 биткоини. Американецот Ласло Хањец во 2010 година влезе во историјата. Тој тогаш бил првата личност што ја искористила виртуелната валута Биткоин за да плати...
Во финалето на Евросонг настапија претставници од 26 земји. Италија победи на Евросонг 2021 година, На самиот крај од натпреварувањето се водеше тесна битка со гласовите меѓу Италија, Швајцарија и Франција. Сепка, Италија со 524 поени го освои првото место. Тие...

Забава

Дневен хороскоп за 18. ноември 2023 година

0
Шкорпија 24.10-22.11. Љубов Веселба , забавување , опуштеност и среќа- сето тоа интензивно може да го почуствувате денеска. Кариера Повеќето денеска ќе се опуштат со спортски настани. Некои ќе се занимаваат со спорт , а другите ќе бидат во публика. Работата ќе ја завршите набрзина. Здравје и совет Ќе почуствувате родителска...

Дневен хороскоп за 15. ноември 2023 година

0
Шкорпија 24.10-22.11. Љубов Некој би можел да ви понуди љубовна размена или соработка што ветува. Се ќе изгледа премногу деловно. Кариера ќе договарате работи без проблеми , а другите ќе ви помагаат. Во сите работи до израз ќе дојде вашиот шарм. Здравје и совет Соработувајте со другите. Стрелец 23.11.-21.12. Љубов Вашите лични односи добро се...

И тепачка и веридба на концертот на Александра Пријовиќ во Ниш

0
Српската музичка ѕвезда Александра Пријовиќ синоќа го одржа својот втор по ред концерт во Ниш, каде уште еднаш ја одушеви публиката во „Чаир“. Публиката уживала во концертот на Прија, сè додека група момчиња не се степале во партерот и направиле целосен хаос. На крајот од...

Мачките имаат речиси 300 изрази на лицето, дури и „лице за играње“ што го споделуваат со луѓето

0
Мачките користат стотици изрази на лицето за да комуницираат, открива ново истражување. Во период од една година, истражувачите снимиле вкупно 276 различни изрази на лицето кои ги користеле 50 мачки што живеат во кафуле за мачки во Лос Анџелес. Ова е едно од првите истражувања што...

ПРЕД 28 ГОДИНИ БЕШЕ ЕМИТУВАНА НАЈГЛЕДАНАТА ХУМОРИСТИЧНА ЕМИСИЈА К15

0
На денешен ден, пред точно 28 години, беше емитувана првата епизода на македонската хумористична емисија „К-15“.   https://youtu.be/HTYQkBNc-wY?t=950 Духовитите фрази и конверзации на ликовите Миле Паника, Тошо Малерот и Цацко Конопишкибргу станаа дел од популарната култура кај нас, а кратките хумористично-сатирични скечови беа најгледаната програма во сабота навечер.

Додека ја чекал сопругата да оди во тоалет, купил герпка и освоил 200.000 долари

0
Брачна двојка од Свонси во САД е побогата за 200.000 долари, само поради тоа што на сопругата и се одело во тоалет. Според америанските медиуми кога жената влегла во јавен тоалет мажот решил времето да го искористи за влез во продавница каде за 5 долари...