Груевски нема да биде екстрадиран, одлучи судот

0
164

Екс премиерот Груевски нема да биде екстрадиран, одлучи судот во Будимпешта, по денешното рочиште.

Груевски ќе биде  пуштен  на слобода. Рочиштето е во тек и се образложува одлуката која е донесена.

Рочиштето е затворена за медиумите, но одлуката е јавно соопштена.

Екстрадицијата е барана од страна на Министерството за Правда, за да тој ја одлежи двегодишната затворска  казна за предметот “ТЕНК” (Мерцедес) од СЈО.