(ВИДЕО) Заев: СЈО ќе има ново име и ќе го предводи Вилма Рускоска

0
292

Новото име на СЈО ќе биде Јавно обвинителство за организиран криминал и висока корупција, а ќе го предводи обвинителката Вилма Рускоска, рече премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција во владата.

Тој појасни дека новото обвинителство ќе работи во рамки на Републичкото јавно обвинителство, односно дека ќе биде во хиерахија и субординација кон државното јавно обвинителство.

https://youtu.be/dNi_qycRLg0?t=1