Заев- Обвинителството да ја обелодени улогата на Јанева

0
193

 

Истрагата на јавното обвиниутелство треба да каже дали Катица Јанева е злоупотребена во случајот “Рекет” или покрај двајцата осомничени и таа е инволвирана во целиот случај. Премиерот Заев смета дека целата истрага не треба да влијае врз кредибилитетот на СЈО, туку дека целата истрага покажува дека во нашата земја законите се еднакви за сите,

Тој го повика лидерот на ВМРО ДПМНЕ Мицкоски, доколку има доказ дека двајца вискои функционери на СДСМ се вмешани во случајот Рекет, да ги пријави во надлежните институции.

По најавите дека Мицкоски нема да се појави на лидерската средба, Заев вели дека нема логика да бараш предвремени избори, а да не дојдеш на состанок на кој што ќе се разговара за изборниот законик

Извор Сител