Мицотакис ќе биде нов премиер на Грција, Ципрас ги загуби изборите

0
221

 

Според првичните неофицијални резултати од предвремените парламентарни избори во Грција, Нова демократија е победник со околу 8,5 отсто разлика во однос на СИРИЗА и доволен број пратеници за да формира еднопартиска влада.

Според прелиминарните резултати, коишто ги пренесува „Катимерини“, Нова Демократија освоила 158 пратенички места, наспроти 86 на СИРИЗА. Парламентот во Грција има 300 пратенички столчиња. Следуваат резултатите од изборите според освоени пратенички мандати: