Битиќи: Остануваме посветени минималната плата да достигне до 16.000 денари

0
204

Граѓаните можат директно да ги почуствуваат вистинските економски реформи кои обезбедуваат достоинствени плати и подобар живот, истакна претседателот на Комисијата за финансии на СДСМ, Фатмир Битиќи во дебатната емисија „Топ Тема“ на телевизија Телма.

-Владината програма се заснова на неколку столба меѓу кои се зголемување на минималната и просечната плата кои обезбедуваат достоинствен живот на сите граѓани.Остануваме посветени да ги реализираме ветувањата во „План за живот“ и до крајот на мандатот минималната плата да достигне до 16.000 денари. Ги слушаме социо-економските субјекти и чинителите во економијата со нивните сугестии, потреби и предлози и го мериме перформансот на сите мерки. Постојано сме со граѓаните и работиме исклучливо во нивни интерес – порача Битиќи.