Арсим Зеколи до Владата: „Си игравте со оган, не е Франција огранок на ДУИ во Чаир“

0
134

После пропаднатата можност за добивање датум за отпочнување на пристапните преговори на Македонија со ЕУ, очекувано зачестени се реакциите во јавноста, и критиките до власта после неуспехот во Брисел.

Политичкиот аналитичар Арсим Зеколи, во негова кратка, но интригантна реакција на социјалните мрежи, коментира дека Владата си играше со оган и се изгоре, додавајќи дека Франција не е огранок на ДУИ во Чаир.

Според него, лидерот на ДУИ, Али Ахмети е причината за недобивање на датум.

И покрај обидот со предвремени избори да ја избегне одговорноста и целата вина да ја насочи кон Европа, истрагата за случајот „Рекет“ ќе биде последниот удар за иднината на македонскиот премиер Зоран Заев, пишува италијанскиот весник Ла верита.