Додека Кина го слави националниот празник, во Хонг Конг насилни антивладини протести

0
131

-Нема сила што може да го разниша статусот на оваа голема нација. Ниту една сила не може да ги спречи кинескиот народ и кинеската нација да напредуваат, порача Си Џинпинг,претседател на Кина.

Странски државници не беа поканети на парадата која се одржа на плоштадот Тјенанмен. И додека во Пекинг се празнува во Хонг Конг  може да се видат поинакви слики.   Насилните антивладини  протести  продолжија  и денеска .Најмалку 15 демонстранти се повредени во судирите со полицијата.