Ердоган во телефонски разговор со Путин: Турската офанзива ќе донесе мир и стабилност во Сирија

0
128

„За време на тој разговор, претседателот изјави дека планираната операција источно од Еуфрат ќе придонесе за мирот и стабилноста на Сирија и ќе го олесни патот до политичко решение“, информира извор на турското претседателство.

Путин го повика Ердоган да „размисли внимателно“ пред да започне офанзива врз курдските сили во северна Сирија, се вели во соопштението на Кремљ.

„Путин ги повика своите турски партнери да размислат внимателно за ситуацијата и да не ги уништуваат заедничките напори за решавање на сириската криза“, се вели во соопштението објавено по телефонскиот разговор меѓу двајцата претседатели.