Здрава напивка од чиа семки

0
256

За здрав почеток на денот или за ужина – напивка од чиа семки.

СОСТОЈКИ:
1 лажица чиа семки
1 лажица мед
сок од 1 лимон
1,5 чаша вода
НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:
Ставете ги чиа семките во вода и оставете ги да отстојат еден час.

Додајте сок до лимон и мед и добро измешајте. Ако сакате напивката да има глатка текстура, ставете во блендер.

Пијте го секое утро на празен желудник, а одличен е и за броба со килограмите и здравје на целото тело.