Меркел ќе го убедува Макрон да не ја блокира Македонија, Заев оптимист- датумот е заслужен

0
124

Германската канцеларка Ангела Меркел лично ќе го убедува францускиот Претседател Емануел Макрон да даде зелено светло за старт на преговорите на Македонија со Европската Унија.

Државната германска агенција ДПА утрешната средба на двајцата лидери ја толкува како последен обид да се убеди официјален Париз дека земјава и соседна Албанија заслужуваат датум за почеток на преговорите.