Протести против одржување локални избори во источна Украина

0
187

Во Киев денеска се одржаа протести против плановите на претседателот Володимир Зеленски да одржи локални избори на територијата на источна Украина која е под контрола на проруските сепаратисти. Украина, Русија и медијатори од Германија и Франција на 1 октомври потпишаа пробен договор со сепаратистите за насоките за спроведување на локални избори во источна Украина.

Зеленски го опиша договорот како неопходен посреден чекор пред организирањето на самит со лидерите на Русија, Франција и Германија со цел извршување на притисок за постигнување мировен договор.