РЕЗУЛТАТИ ОТ КВАЛИФИКАЦИИТЕ ЗА ЕП 2020

0
190

Вчера се одигра првата серија од седмото коло од квалификациите за ЕП 2020.

Белгија стана првиот сигурен учесник на завршницата на шампионатот откако го совлада Сан Марино со 9-0, и се недостижни за едно од првите две места во групата.

Холандија многу тешко да ја совлада Северна Ирска со 3:1, а сега во оваа група три екипи се на врвот со по 12 поени.

Хрватска и врати на Унгарија и сега има предност од 3 бода на првата позиција.

Роберт Левандовски пка не пропушти да блесне – три гола против Летонија, а неговата Полска е лидер во групата „Г“, каде е и нашата репрезентација, која синоќа ја совлада Словенија со 2:1 со головите на нашата нова ѕвезда – Елиф Елмас.

Резултати од квалификациите за ЕП 2020, 7.коло:

Група „Ц“: Холандија – Северна Ирска 3:1 Белорусија – Естонија 0:0

Група „Е“:

Хрватска – Унгарија 3:0 Словачка – Велс 1:1

Група „Г“:

Австрија – Израел 3:1 Македонија – Словенија 2:1 Латвија – Полска 0:3

Група „И“:

Белгија – Сан Марино 9:0 Русија – Шкотска 4:0 Казахстан – Кипар 1:2