Снајперисти пукаат кон демонстрантите во Ирак (ВИДЕО)

0
157

Сообраќајот во ирачката престолнина се одвива без застои , улиците и плоштадите се тивки. Со барикади се заградени  областите каде илјадници демонстранти се судрија со полицијата во текот.

Ирачки високи комесар за човекови права рече дека безбедносните сили уапсиле стотици луѓе за учество во протестите, но потоа ги ослободиле.

Кон демонстрантите вчеравечер пукале полициски снајперисти, соопштија новинарите на Ројтерс, наведувајќи дека  безбедносните сили користа вистински куршуми, освен гумените, како и солзавец и водени топови.