Трамп ја потврди смртта на Ал Багдади

0
97

Абу Бакр ал-Абдади е мртов, изјави на денешната прес-конференција американскиот претседател Доналд Трамп.

Тој истакна дека изминатата ноќ САД донеле „правда за најголемиот терористички лидер во светот“.

Трамп рече дека лидерот на терористичката Исламска држава умрел „викајќи, плачејќи и врескајќи“ откако влегол во тунел од кој немало излез.