Турција изведе воздушен напад во Сирија

0
133

„Турски авиони извеле напад врз штаб на курдските сили во предградието на Ел Малики во провинцијата Хасака на северот од Сирија“, јавува телевизијата.

Во соопштението се прецизира дека за сега нема податоци за жртви од нападот, пренесува „Спутник“.

Сириската државна телевизија „Ихбарија“ исто така извести за турскиот напад врз курдските сили.