Шверцери на дрога го фрлиле хероинот во Егејското Море кога ја виделе полицијата

0
148

Шверцери на дрога го фрлиле хероинот во Егејското Море кога ја виделе полицијата

Грчката полиција во соработка со крајбрежната стража пресретна меѓународна мрежа од шверцери на наркотици во Егејското Море и притоа заплени повеќе тони канабис.

Осумничените се обиделе со глисери да ја пренесат дрогата во Турција кога ги пресретнале грчките власти, пренесе новинската агенција АНА.

Во операцијата уапсени се тројца државјани на Албанија, а четвртиот осомничен е фатен на островот Ангистри.

Полицијата заплени 1.172 килограма канабис, но осомничените успеале да фрлат во морето голема количина хероин, која уште не е пронајдена.