Ѓоковиќ освои нова титула

0
207

Новак Ѓоковиќ ја освои новата титула АТП, 76-та во кариерата.

Српскиот тенисер триумфираше на турнирот во Серија 500 во Токио, со што го направи својот 11-ти азиски трофеј од истото финале.

Ѓоковиќ рутински го победи Џон Милман со 6: 3, 6: 2 во 110-то финале во кариерата, иако воопшто не му беше сервиран бек бек.

Србинот го надмина Австралиецот без поголеми проблеми, бидејќи на претходните натпревари во Токио тој служеше извонредно, а со агресивната игра на ривалската услуга набрзина стигна до паузите и потоа рутински го доведе натпреварот до крај.

Ѓоковиќ ја оствари својата прва титула во кариерата во Токио без изгубен сет и идеално го најави нападот на олимпиското злато следната година на истото место.

Со оваа титула, Ѓоковиќ ја зголеми предноста во однос на првиот ростер на АТП на Рафаел Надал на 1.140 поени.