Чавушоглу: Макрон е спонзор на тероризмот

0
77

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу го обвини францускиот претседател Емануел Макрон за спонзорирање на тероризмот. Тој порача дека Макрон сакал да биде лидер на Европа, но се „занишал“.

Минатиот месец Макрон ја налути Турција со тоа што беше домаќин на официјален претставник на сириските демократски сили, предводени од Курдите. Турција ја гледа таа група како терористичка.

Тензиите помеѓу Турција и Франција се случуваат непосредно пред двајцата сојузници на НАТО да присуствуваат на самитот на алијансата во Велика Британија.