Апсење на уредници на црногорски портали, поради лажна вест

0
114

Полицијата во Подгорица ги уапси главните и одговорни уредници на црногорските портали „Борба“ и „ИН4С“ под сомнение дека извршиле кривично дело – предизвикување паника и немири.

Тие се товарат дека вчера предизвикале паника во јавноста објавувајќи лажни вести со случувањата во „Вила Горица“ во Подгорица без да ги проверат информациите.

„Вилата Горица“ во Подгорица се користи за прием на високи гости и делегации од странство од страна на претседателот Мило Ѓукановиќ и Владата. Во вилата вчера попладне се запали разводна кутија, но дефектот брзо беше саниран.

„Борба“ и „ИН4С“ објавија дека во „Вила Горица“ се случила експлозија и оти на лице место се упатени противпожарна екипа и полиција.

Извор Курир