Брзо расте бројот на заразени од корона вирусот во Кина

0
74

Кинеската национална здравствена комисија потврди дека новиот коронавирус, што предизвикува пневмонија, се пренесува од лице на лицe и дека на тој начин се заразени одредени припадници на медицинскиот персонал.

Според најновите податоци на кинеските медицински власти, досега се заразени 291 лице од новата форма на коронавирусот, од кои дури 270 се од провинцијата Хубеи.

Во оваа провинција најголемиот број на заразени доаѓаат од градот Вухан. Остантите случаи се регистрирани во Пекинг, Шангај и во провинцијата Гуангдонг, на југот од земјата, пренесоа британските медиуми, дообраснувајќи дека овие податоци се однесуваат заклучно со вчерашниот ден.