Денеска ќе биде формирана Пржинската влада

0
93

До пратениците денеска треба да стигне оставката на премиерот Зоран Заев, со што и официјално мандатот за формирање на техничката влада ќе го добие министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски.

Владеачката СДСМ го прифати новиот предлог на ВМРО – ДПМНЕ  за Наќе Чулев да биде техничкиот министер за внатрешни работи сo што се отстрани и последната пречка за распуштање на Владата и формирање на нова техничка пред денешната седница на Собранието