Иран истрела балистички проектили врз две ирачки бази, нема жртви

0
65

Иран истрела повеќе од десетина балистички проектили врз две ирачки бази каде се стационирани американски војници, чекор што доаѓа откако иранските лидери се заканија дека ќе извршат одмазднички напади против САД откако во воздушен напад беше убиен вишиот ирански генерал Солејмани.

Иранскиот Врховен водач Ајатолахот Али Каменеи ги окарактеризира нападите како „шлаканица по лицето“ и оти „коруптивното присуство“, на САД во регионот треба да биде окончано.

Иранскиот претседател Хасан Рохани преку Твитер напиша дека „иранскиот конечен одговор за убиството на генералот Солејмани ќе биде протерување на сите американски сили од регионот.