Пожари во Македонија: Гореше зграда во Кривогаштани, а во Струга семејна куќа

0
97

Уште два нови пожари зафатија станбени објекти низ Македонија. Според информациите на МВР и во двата пожари е причинета само материјална штета.

– На 18.01.2019 во 18.55 часот во Полициско одделение Кривогаштани, Ж.К.(56) од с. Кривогаштани пријавил дека настанал пожар на оџак од зграда во с.Кривогаштани. Пожарот е изгаснат од Противпожарната единица од Кривогаштани. Увид на местото на настанот извршила екипа од Полициско одделение Кривогаштани.

– На 18.01.2020 во 18.00 часот во Полициска станица Струга, М.Р.(62) од Струга пријавил дека настанал пожар во куќа во негова сопственост на ул.„Ристо Крле“, при што била опожарена кровната конструкција. Пожарот е изгаснат од Противпожарната единица од Струга. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од Полициска станица Струга.