Трамп и Меркел разговарале за ситуацијата на Блискиот Исток

0
89

Американскиот претседател Доналд Трамп и германската канцеларка Ангела Меркел разговарале за безбедноста на Блискиот Исток, Либија и други прашања, соопшти Белата куќа. Двајцата лидери разговараа и минатата недела за тензичната ситуација со Ирак и Иран. Односите меѓу Вашингтон и Техеран се затегнати откако во напад со американско беспилотно летало беше убиен водачот на иранската Револуционерна гарда, генерал Касем Солејмани.