Честитки за изборот или барање за итно укинување на таксите: Што точно се вели во писмото на Помпео до Курти?

0
94

Приштинските медиуми објавија денеска дека државниот секретар на САД, Мајк Помпео, испратил писмо до премиерот во Приштина, Албин Курти.

Сепак, се појавуваат две верзии на писмото, едната како честитка за неговиот избор, а другата во која се бара укинување на таксите од 100 проценти на стоки од централна Србија и Босна и Херцеговина, пренесува „Газета експрес“.

Мајк Помпео во писмото изјави дека сега е време да се постигне договор со Белград.

– Им честитам на граѓаните на Косово за успешните и демократски избори. Го поздравуваме формирањето на владата и со нетрпение очекуваме да постигнеме заеднички цели, како што се економскиот раст, владеењето на правото и нормализацијата на односите со Србија – се вели во писмото.