Трамп: Знам што се случува со Ким Јонг Ун, но не кажувам

0
81
epa08365341 US President Donald J. Trump takes questions during the Coronavirus Task Force briefing on the COVID-19 pandemic in the Rose Garden at the White House in Washington, DC, USA, 15 April 2020. EPA-EFE/SHAWN THEW / POOL

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека знае што се случува со лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун, но оти не сака да им открива детали на новинарите.

„Да, имам добра претстава како е, но не можам да зборувам за тоа во моментов. Му посакувам сѐ најдобро, имам многу добри односи со него “, рече Трамп, изразувајќи надеж дека Ким е добро.

„Можеби ќе слушнете и вие за тоа во блиска иднина“, рече тој пред новинарите.

Гласините за лошата здравствена состојба на Ким Јонг Ун предизвикаа пласирање на различни информации, повикувајќи се на фактот дека севернокорејскиот лидер ја пропуштил прославата на роденденот на неговиот дедо, на 15 април.