Вулин – Ако тие се за независно Косово јас сум за независна Српска

0
197

Српскиот министерот за одбрана Александар Вулин денес изјави дека бошњачките и хрватските членови на Претседателството на Босна и Херцеговина, Сефик Заферовиќ и Жељко Комшиќ, гласајќи за предлогот според кој БиХ треба да ја признае лажната држава Косово, покажаа дека не ги интересира што Србите во БиХ мислат и сакаат Србија се распарчи, пренесува Танјуг.

Во писмената изјава, Вулин го праша претседателот на Србија, Александар Вучиќ, колку долго ќе се залага за неговиот авторитет да ја зачува целата Босна и Херцеговина, што не ја сака цела Србија.

– Претседателе, ако тие не ја почитуваат цела Србија и не ја сакаат Република Српска, до кога ќе треба да ја заштитиме цела БиХ? Претседателе, им простивте што се обидоа да ве убијат во Сребреница, не простувајте им што се обидоа да ја убијат и Србија – рече Вулин во пораката до Вучиќ.

Тој посочи дека ако тие во БиХ се за независно „Косово“, тогаш тој е за независна Република Српска.

Во мај, Вулин реагираше и на изјавата на претседателот Пендаровски, кој зборувајќи за прашањето меѓу Србија и Косово, рече дека е „против идејата за корекции на границите меѓу двете земји“.