Србија ги апси навивачите на фудбалот, осомничени за злосторства

0
36

Српските власти соопштија дека уапсиле 17 лица за време на рациите на криминална група поврзана со хулигани кои поддржувале фудбалски тим во Белград.

Апсењата ги изврши ноќта на 4 февруари, вклучително и полициски сили и разузнавачката агенција, рече српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин.

Вулин рече дека уапсените се товарат за убиство, изнуда и трговија со дрога.

Полицискиот службеник Нинослав Кмолиќ рече дека „оваа уништена криминална група се криела“ зад група навивачи кои навиваат за фудбалскиот тим Партизан.

Српските навивачи се познати по немирите што ги предизвикуваат на стадионите, додека некои од нив се обвинети дека го користеле овој спорт како покритие за организиран криминал.