Два силни земјотреси го погодија Иран

0
34

Земјотрес со јачина од 5,9 степени по Рихтеровата скала, денеска го погоди југозападниот дел на Иран долж Персискиот залив. Засега нема информации за евентуални жртви или предизвикани штети.

Иранската државна телевизија објави дека веднаш по првиот земјотрес со јачина од 5,9 степени, следувал и втор со јачина од 4,5 степени во длабочина од 10 километри.
Земјотресите со јачина над 5 степени предизвикуваат сериозна штета. Епицентарот на земјотресот е на сто километри оддалечност од иранската нуклеарна централа Бушер.