ДИРЕКТОРОТ НА ФАЈЗЕР, ГРКОТ БУРЛА, СО ПЛАТА ОД 1,6 МИЛИОНИ ДОЛАРИ, ПРИЗНАВА: Ќе се појавија мутација отпорна на вакцината, ама за три месеци ќе измислиме нова!

0
96
FILE - In this Tuesday, Feb. 26, 2019 file photo, Albert Bourla, chief executive officer of Pfizer, prepares to testify before the Senate Finance Committee hearing on drug prices, on Capitol Hill in Washington. On Thursday, Oct. 1, 2020, Bourla wrote to Pfizer employees that he's “disappointed” the timing for a vaccine to be available was politicized during Tuesday night’s presidential debate, saying the company won’t succumb to political pressure. (AP Photo/Pablo Martinez Monsivais)

Извршниот директор на „Фајзер”, Алберт Бурла изјави дека експертите од светската биофармацевтска компанија сметаат дека најверојатно ќе се појави варијанта отпорна на вакцини против „Ковид-19″.

– Секогаш кога ќе излезе некоја варијанта во светот, нашите научници се обединуваат против неа и проучуваат дали таа варијанта може да избега од заштитата на нашата вакцина. Се уште немаме идентификувано, но веруваме дека еден ден ќе се појави, изјави Бурла за „Фокс њуз”.

Сепак, Бурла додаде дека „Фајзер” може да произведе актуелизирани верзии на својата вакцина за борба против варијантата во рок од три месеци од нејзиното откривање.

Изградивме процес со кој, во рок од 95 дена откако ќе ја идентификуваме варијантата, ќе може да имаме вакцина прилагодена на таа варијанта, рече Бурла.