Невреме во Бугарија: Спасени најмалку 20 луѓе со хеликоптер, уништени мостови и патишта

0
37

Невреме ја зафати Бугарија. Најмалку 20 луѓе се спасени со хеликоптер од од најтешко погоденото село Богдан по силниот дожд во централниот дел на Бугарија во Рајна кај Карлово, јави дописникот на БГНЕС за регионот. Како што се наведува, нема загинати или повредени од поплавите во селата Богдан и Каравелово во Карлови Вари, но состојбата во регионот и понатаму е страшна.

Обилните врнежи од дожд кои ги зафатија населените места предизвикаа поплави кои предизвикаа сериозни материјални штети. Има уништени мостови и оштетена патна инфраструктура, што го отежнува пружањето помош за оние кои се во неволја.

„ Засега немаме сериозни вести за загинати и повредени лица. Ова го изјави главниот комесар Николај Николов, директор на Главната дирекција „Противпожарна безбедност и заштита на населението“.

Тој го опиша како чудо фактот што нема жртви: „Навистина е чудо. Таков потоп излеан од небото не се случува секој пат.

Главниот комесар Николов истакна дека на две места насипите на реката Стријама се оштетени, но нема опасност.

Началникот на одбраната адмирал Емил Евтимов, кој исто така се наоѓа на местото на трагедијата, изјави дека од другата страна на реката има 100 војници со опрема.

„Среќата на селото Богдан е што припадниците на 61-та бригада биле веднаш на местото на настанот и му пружиле помош на населението, така што во моментот нема повредени лица во неволја“, изјави адмирал Евтимов.