Нетанјаху: Ако Палестинците добијат држава, тоа ќе биде Гинисов рекорд за доделување тероризам

0
133

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека давањето држава на Палестинците ќе значи и потврдување на Гинисовиот рекорд за доделување тероризам.

„Народот не е глупав. Газа би била де факто палестинска држава која се користи за убивање, силување и киднапирање на Израелци“, рече Нетанјаху во емисијата „Фокс и пријателите“.

Американскиот претседател Џо Бајден и неговата администрација неодамна инсистираа на тоа дека војната во Газа мора да заврши на патот кон палестинска држава доколку Израел сака да ги нормализира односите со Саудиска Арабија и да постигне вистински мир.

Нетанјаху за време на интервјуто рече дека ја цени поддршката на Бајден.

Тој исто така рече дека израелскиот народ е „обединет како никогаш досега во велејќи дека она што нема да го прифатиме е палестинска држава која му се заканува на Израел“.

„Ова не е мој личен став, ова е став на народот на Израел“, рече Нетанјаху.

Се чини дека Нетанјаху е последната пречка за постигнување договор за привремен прекин на огнот на тлото на дел од Палестина.

Претставниците на Египет, Катар и САД направија план за прекин на огнот со кој Хамас донекаде се согласи, но штом ќе се појави темата за ослободување на заложниците, Израел ја усложнува комуникацијата и блокира сè.