(Видео+Фото) Град со големина на лешник уништи фасади од куќи, поплавени улици и домаќинства: големо невреме во делови од Војводина

0
66

Страшно невреме денеска попладне зафати делови од Војводина, но најголеми последици почувствуваа жителите на Бачка Паланка.

На видеата и фотографиите кои се шират на социјалните мрежи, град со големина на лешник падна врз домаќинствата и ги покри нивните дворови.

На улиците се појавија големи порои, а некои згради беа поплавени.

Се појави и видео од поплавената гимназија Бачка Паланка.

Како што претходно беше најавено, силната бура забележана на североистокот на Босна се пресели во Војводина и се движи понатаму кон Романија.

Според жителите на Бачка Паланка, некои домаќинства останале без струја.

Републичкиот хидрометеоролошки завод претходно издаде предупредување за невремето.