Силен земјотрес ја погоди Грција

0
65

Силен земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди Грција.

Според првата снимка на Геодинамичкиот институт во Атина, земјотресот се случил во 20:34 часот, а неговиот епицентар се наоѓа на 10 километри југозападно од Андравида.

Фокусната длабочина на земјотресот била 14,1 км.

Потресот особено бил почувствуван во Илија, Ахаја и Закинтос.