Познати првите 10 финалисти на Евровизија

0
190

Денеска во Тел Авив се одржа првата полуфинална вечер на овогодинашниот Евросонг. Така беа познати и првите 10 финалисти, кои во сабота вечер ќе се борат за освојување на наградата песна на Евровизија.

Првите 10 финалисти се: Грција, Белорусија, Србија, Кипар, Естонија, Чешка, Австралија, Исланд, Сан Марино, Словенија.

Директно учество во финалето обезбедија Шпанија, Франција, Обединетото Кралство, Германија и Италија, како и домаќинот Израел.