Дел од потпретседателите на СДСМ ќе бидат вратени на партиските фукнксии

0
191

Владејачката СДСМ утре на Централен одбор во Охрид ќе одлучува за следните чекори на внатрешно политички план, промените во раководството на партијата и најавената реконструкција на Владата.

Според сознанијата на партиските функции – најверојатно ќе бидат вратени дел од досегашните потпретседатели, а дел ќе бидат заменети со нови. Отворено ќе биде и прашањето за долгонајавуваната чистка во Владата, односно смените на министри и директори, чии имиња најверојатно ќе бидат обелоденти за една недела.

Според информациите, предвремените избори не се во игра откако по средбата на канцеларката Меркел и премиерот Заев стигнаа позитивни сигнали за датумот за преговори за членство во Унијата. И од опозициската ВМРО-ДПМНЕ веќе посочија оти периодов не бараат предвремени парламентарни избори и подадоа рака за заедничко надминување на предизвиците и успешно реализирање на реформските процеси во насока на евроинтегративните процеси на земјава.