Меѓу уапсените во полициската акција е и Миле Јанакиески

0
166

 

Утрово по налог на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, полицијата уапси десетина лица, меѓу кои и поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески.

Уапсени се државни службеници, вработени во катастар, нотари, сопственик на фирма и државен правобранител, кои се товарат за злоупотреба на службената положба и неовластено работење во службата.

Неофицијално, тие се сомничат за незаконско постапување за градба на три парцели за хотелски комплекс покрај Вардар од другата страна на градскиот парк во Скопје.

.