Косовскиот премиер Рамуш Харадинај поднесе неотповиклива оставка

0
332

 

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска поднесе оставка на функцијата, за време на оддржување на седница на косовската Влада, јави Бота сот.

-Оставката е неотповиклива, рече Харадинај.

Харадинај истакна дека оваа одлука е донесена откако добил покана од Специјалниот суд за воени злосторства во Хаг.