Име Вести Македонија Димитров:„Рекет“ е раскрсницата, можеби дојде време да се преброиме

Димитров:„Рекет“ е раскрсницата, можеби дојде време да се преброиме

0
157
Macedonian Foreign Minister Nikola Dimitrov attends a news conference with his Greek counterpart Nikos Kotzias following their meeting at the Foreign ?inistry in Athens, Greece, June 14, 2017. REUTERS/Costas Baltas

Нападот на Собранието, најцрниот ден на македонската демократија, беше за да се избегне одговорност за снимките како индиции за масовна злоупотреба и планина од криминал. Да и се избега на правдата. Бојкотот на референдумот имаше иста цел. Да се факторизираат пратениците, за да се тргува со одговорноста. Да и се избега на правдата, објави на својот Фејсбук Никола Димитров, министерот за надворешни работи. Според него „дискредитацијата на СЈО преку аферата „Рекет” повторно е на истата линија -да и се избега на правдата, напаѓајќи ја институцијата специјално формирана токму да испорача правда.

„До тука имаме континуитет на политичка агенда на неказнивост или со правен израз – повторување на (не)делото. Но, тоа што криминалот сака да го дискредитира својот гонител не треба да не чуди. Зачудува до бес што некој изгледа дозволил жедта за правда да биде искористена за да се згасне жедта за пари. Можното соучесништво на обвинител од оваа институција во трговијата со одговорноста, максимално ја зголемува потребата од целосно и одлучно расчистување со сите валканици што излегоа на виделина, кон кого и да водат. Иако целата приказна згрозува до апатија, ако тој кој требало да го гони криминалот, се ставил на страната на криминалците, тоа мора да биде само дополнителен мотив во борбата за правда, а не дигање раце. Расчистување и правда и за „Рекет”, но и за сите криминали во снимките и вон снимките. „Рекет” всушност е раскрсница. Едниот пат води кон иднина, другиот пат кон бездна. Можеби дојде време да се преброиме“, истакнува шефот на македонската дипломатија.

 

За Боки 13 – сум имал претчувство што пропуштам

Тој заклучува дека продолжувањето по патот на одговорноста за сите е највисок државен интерес.

„Влогот не може да биде поголем. Да се биде патриот значи да се биде борец за правда. Особено денес.

ПС. Да бидеме начисто, бидејќи има премногу „сите”: јас ниту сум имал средба, ниту фотографија, а уште помалку меморандум со Боки 13. Ова се разбира само по себе не е ни за фалење де, освен што изгледа сум имал правилно претчувство што пропуштам.