Туск во Скопје на средби со Заев и Пендаровски

0
131

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска е во посета на земјава, каде според најавите, ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски и со премиерот Зоран Заев.

По средбата со Заев, напладне предвидена е заедничка прес-конференција.

Посетата на Туск на Скопје е во пресрет на очекуваната одлука за добивање датум за почеток на преговорите со ЕУ во октомври.