Ердоган во дводневна посета на Србија

0
145

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска ќе пристигне во дводневна официјална посета на Србија, чиј домаќин ќе биде српскиот претседател Александар Вучиќ.

Како што беше најавено, свечениот пречек ќе се одржи во 12:30 часот пред Палатата на Србија.

Двајцата претседатели ќе ја посетат изложбата „Србија и Турција во документите на Османлискиот архив и архивите на Србија“, а потоа ќе водат сесија на Високиот совет за соработка меѓу Србија и Турција и ќе се обратат до медиумите.