Кучето што учествуваше во нападот врз Ал-Багдади ќе биде гостин во Белата куќа

0
72

Кучето на американската армија, кое стана симбол на успешниот напад врз лидерот на Исламската држава, Абу Бакр ал-Багдади, ќе биде гостин во Белата куќа следната недела, изјави денеска американскиот претседател Доналд Трамп.

Во понеделникот американскиот претседател објави фотографија од кучето, кое американската војска го пофали за неговите неверојатни услуги за време на нападот, во кој Багдади неодамна изврши самоубиство во Сирија.

Генералот Марк Мили изјави дека кучето, белгиски овчар, е полесно повредено во нападот и додаде дека неговото име не е откриено од безбедносни причини.

Трамп рече дека кучето ќе биде гостин во Белата куќа и во медиумите потврди дека тоа го добило името Конан.

„Конан ќе го напушти Блискиот Исток и ќе дојде во Белата куќа следната недела“, рече Трамп, кој е еден од ретките американски претседатели, кој нема куче во Белата куќа.