Нацистичкиот поздрав му донесе обвинение на бугарски навивач

0
113

Бугарски обвинител покрена обвинение против 18 годишен маж поради употребата на расистички знаци за време на натпреварот со Англија на квалификациите за ЕУРО 2020 во Софија. Англија ја победи Бугарија со 6 спрема 0, но натпреварот беше нарушен од домашните навивачи кои гостинските играчи ги навредуваа со нацистички поздрави и со имитирање на мајмуни.

Младиот навивач е обвинет за непристојни дела, нарушување на јавен ред и изрази на непочитување кон општеството. Тој е приведен на 72 часа и в петок ќе треба да се одлучи дали ќе му биде продолжен притворот.