Ердоган му порача на Макрон да ја преиспита својата мозочна смрт

0
70

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска жестоко го нападна својот француски колега, Емануел Макрон, кој неодамна оцени дека НАТО е во состојба на мозочна смрт, повикувајќи го прво да ја испита сопствената мозочна смрт.

Проценката на францускиот претседател дека НАТО е во состојба на мозочна смрт, предизвика динамична дебата помеѓу 29. членки на Алијансата, вклучително и Турција.