Без пресуда уште еден случај на СЈО, „ТНТ“ ќе почне од почеток

0
65

Уште еден судски процес на некогашното Специјално обвинителство ќе мора да почне одново. По две години судење, случајот „ТНТ“ за уривањето на комплексот „Космос“ на бизнисменот Фијат Цаноски, чиј рок за пресуда истече денеска, ќе мора да се врати на самиот почеток. Причина за тоа е што истече мандатот на едната судијка-поротничка.

„Што ќе одлучат, не е мое да коментирам. Законски би требало да им престане мандатот. На овој начин во постапката нема да има процесни пропусти, би се завршила легално и би се дознала вистината“, рече Јовица Страшевски, адвокат на Тони Трајковски.

А, причина за одложување на денешното рочиште беше тоа што ниту денеска во судот не се појави обвинетиот екс-градоначалник на Гази Баба, Тони Трајковски, кого завчера го претепаа две непознати лица. Тој бил вратен во болница. Судењето продолжува на 17 јануари. Тогаш ќе треба да има нов состав на протници.