Балканската рута за криумчарите и понатаму е отворена

0
110

Голема група мигранти фатена во струмичко. 26 жители на Сирија, Авганистан, Пакистан, Ирак и Камерун се пронајдени во комби што го возел 29 годишен жител на Арачиново. Возилото „Рено мастер“ е запрено од полицијата вчера во раните утрински часови на патот Куклиш – Свидовица.

Криумчарите ја менуваат рутата. Се почесто ги користат планинските патеки на Беласица, но и нефреквентните локални и регионални патишта како овој Свидовица – Куклиш, кој покрај подбеласичките села води до бугарската граница.

Возачот на комбито е задржан во полициската станица во Струмица, а по документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна кривична пријава.