Во Берлин обид Либија да не стане новата Сирија

0
82

Во Берлин денеска се одржува конференција посветена на ставање на крај на конфликтот во Либија. Претставници на повеќе од 10 земји, вклучително и Турција, Соединетите Американски Држави и Русија, се обидуваат да спречат нов бран на беглаци, сличен на оној од Сирија.

На конференцијата чиј домаќин е германската канцеларка Ангела Меркел, ќе присуствуваат претставници и на Кина, Велика Британија, Италија, Франција, Египет, Алжир и Обединетите Арапски Емирати, а ќе има претставници и од Обединетите нации, Европската унија и Арапската лига.

Американскиот државен секретар Мајк Помпео, рускиот претседател Владимир Путин и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, францускиот претседател Емануел Макрон и британскиот премиер Борис Џонсон веќе пристигнаа или потврдија дека ќе присуствуваат на конференцијата. Се очекува на неа да учествуваат и лидерите на двете завојувани фракции во Либија.