Ен Би Си њуз: Израел им помогнал на САД за убиството на Сулејмани

0
99

Израелските разузнавачки служби им помогнале на американските сили да го лоцираат и убијат командантот на иранската војка Касим Сулејмани, давајќи им важни информации за неговото движење.

Според американскиот портал Ен Би Си њуз, американската ЦИА го знаела точното време кога полетал авионот на Сулејмани од Дамаск кон Багдад, врз основа на информациите кои израелски разузнавачи им ги испратиле од аеродромот.

Кога слетал во Багдад, американските агенти го потврдиле точното место каде тој се наоѓа, а потоа полетале три американски дронови со ракети, без да стравуваат дека ќе го нарушат ирачкиот воздушен простор, и истрелале четири ракети врз возилото во кое се наоѓал Сулејмани.